Risinājumi, lai aizsargātu tālruņos esošo informāciju

Mobilie tālruņi – uzņēmumi meklē risinājumus, lai aizsargātu darbinieku tālruņos esošo informāciju.    Mobilie tālruņi nav tikai kā komunikācijas līdzeklis, aizvien biežāk tie kļūst par darba piederumiem. Šo pārmaiņu dēļ uzņēmumi saskaras ar grūtībām: ierīcēs tiek uzkrāts daudz sensitīvas informācijas, piem., klientu dati, kuru drošība uzņēmumiem jāgarantē. Pēdējā laikā redzam, ka lielie uzņēmumi ir norūpējušies par mobilo ierīču drošību. Tas ir saistīts ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu (ES) un mobilo ierīču pārvaldības (turpmāk – MDM) risinājumu pieaugošu popularitāti. Par to, kādus risinājumus izvēlas organizācijas, stāsta "Apple" pilnvarotā izplatītāja pārdošanas biznesa vajadzībām vadītājs Mangirdas Šapranauskas.

    Agrāk tālruņa galvenā funkcija bija balss zvani. Mūsdienās mobilajos tālruņos lieto e-pastu, individuālas uzņēmumu lietotnes, tāpēc tajos tiek uzkrāta digitāla informācija. Šai ierīcei kļūstot par darba piederumu, jāiemācās to efektīvi pārvaldīt. Tālrunim iegūstot aizvien lielāku popularitāti kā darba piederumam, uzņēmumi saskaras ar draudiem datu drošībai. Efektīvs risinājums – vienotas mobilo ierīču pārvaldības (turpmāk – MDM) sistēmas izvēlēšanās uzņēmumā.

    Iespējamie draudi – mobilā tālruņa pazaudēšana vai nozagšana. "Izmantojot attālinātu pārvaldību, var ātri atslēgt tālruni un dzēst piekļuvi iekšējām sistēmām. Var aktivēt ziņojumus, kas informēs tālruņa atradēju par to, kur tas var atdot atpakaļ tālruni īpašniekam. Zādzības gadījumā, izmantojot "Apple Business Manager" un MDM, var pilnīgi izslēgt tālruni un tāpēc to vairs nekad nevarēs izmantot. Atkarībā no tā, kāds MDM tiek izmantots uzņēmumā, var redzēt tālruņa atrašanās vietu, bet, ja ir nomainīta SIM karte – jauno tālruņa numuru,". Vēl citi draudi – kiberuzbrukumi. "MDM ļauj nodalīt darbinieka personīgos datus un uzņēmuma datus. Ja notiks uzbrukums uzņēmuma darbiniekam un vienam no viņa profiliem, uzlauzējam nebūs iespējams piekļūt uzņēmuma korporatīvajiem datiem, jo tie tiek glabāti citā virtuālā profilā,".

    "Iztēlosimies, ka uzņēmumā strādā 500 darbinieku. Dienā IT nodaļai nākas apkalpot vidēji 2–3 cilvēkus ar jautājumiem, kas saistīti ar viņu mobilajiem tālruņiem. Ja ir "Apple Business Manager" un tiek izmantots arī "MDM", viss notiek automatizēti – IT nodaļa var pārvaldīt visu darbinieku tālruņus reizē, kopīgi atrisināt radušās problēmas," tās ir vienotas OS priekšrocības. Kad uzņēmums izvēlas mobilos tālruņus, nepietiek vienkārši izvēlēties tālruņa modeli. Svarīgs ir viss process no iegādes līdz OS atbalstam. Ja agrāk uzņēmumi nedomāja par mantas apdrošināšanu, pagarināto garantiju, ierīču uzraudzību darba vietā, tad šodien tas kļūst obligāti.

    "Apple" operētājsistēmas ("iOS") garantē, ka tik ilgi, kamēr uzņēmumu izmantotās lietotnes atbildīs jaunākajām OS prasībām, tikmēr tās varēs izmantot pat vairākus gadus vecas ierīces. "Piemēram, "iPhone 6S" – tālrunis, kas parādījās pirms 4 gadiem, aizvien atbalsta jaunāko operētājsistēmu,". Ļoti svarīgi ir skatīties uz kopējo īpašuma cenu (TCO) novērtēt ierīci 5 gadu periodā. "Tas nozīmē, ka šādā termiņā jānovērtē visu ar īpašumu saistīto izdevumu summa. Tajā jāiekļauj programmatūras iegādes, atjauninājumu, lietošanas, administrēšanas vērtība,".

    "Lūkojoties no IT nodaļas perspektīvas, – tā ir vienkārša pārvaldība. Izmantojot vienu MDM, visi tālruņi tiek pārvaldīti vienādi. Nav jādomā, par to, kāds tālrunis ir katram darbiniekam. Otrs iemesls – drošība un ilgmūžība. iOS tiek uzskatīta par drošāko mobilo platformu pasaulē, bet, ja "Apple" tiek lietots divus, trīs vai piecus gadus, tiks garantēts, ka tajā darbosies jaunākā OS".

    Galvenā "Apple" īpašība, ar kuru uzņēmums apsteidz konkurentus – produkta atlikusī vērtība. "Kad uzņēmumi aprēķina kopējo īpašuma cenu un novērtē atlikušo vērtību, tie pamana, ka neviens cits ražotājs nevar nodrošināt tik augstu atlikušo vērtību. Tas nozīmē, ka, maksājot tādus pašus mēneša maksājumus, var iegūt augstākas klases ierīci". "Mobilo ierīci var atdot darbiniekam kā motivācijas līdzekli, to pārdot darbiniekam vai atdot atpakaļ pārdevējam, lai ar mazākām iemaksām iegādātos jaunu ierīci. Atdodot ierīci pārdevējam, tiek saņemts sertifikāts, ka tālrunis ir "iztīrīts" un nekāda tajā bijusī informācija netiks izmantota".

    Ne mazāk svarīga ir tehnoloģija, kas atvieglo kā darbinieku, tā arī IT nodaļas darbību – "Apple Volume Purchase Program". "Šī tehnoloģija sniedz iespēju centralizēti pirkt un piešķirt darbiniekiem mobilās lietotnes vai grāmatas, kuras var noderēt darbā. Šīs tehnoloģijas īpatnība ir tā, ka darbinieka personīgais "iCloud" profils netiks aplikts ar nodokļiem, bet licenci var pārcelt citam darbiniekam, ja mainās to lomas / darbinieks atstāj uzņēmumu,".

    Lai nodrošinātu darba produktivitāti, jāizvēlas atbilstoša mobilā ierīce, tajā strādājošas lietotnes un operētājsistēma. Vienota OS ne tikai atvieglo, paātrina un automatizē uzņēmumā notiekošos procesus, bet arī garantē korporatīvo datu drošību un privātumu.

Ja vēlies uzzināt ko vairāk par MDM, Apple Business Manager, Volume Purchase Program, sazinies ar Capital Biznesa klientu nodaļu.

● 255 22 255
● Rīga, Ganību dambis 23c